Message of the Festival Director

Başka bir hayal kurdum...

Üçüncü yılını sürdürebildiğimiz festivalimiz, bu yıl "Her Kadın Başka Hayaller Kurar" sloganıyla yolculuğuna devam ediyor.

Bir kadın, bir yönetmen, bir İzmir'li olarak yaşadığımız toplumu 14 yıldır filmlerime yansıtmaya çalıştım, çalışıyorum. İlk uzun metrajlı filmimden sonra yaşadığım dağıtım problemlerini gördüm ki pek çok meslektaşım yaşıyor ve filmlerini İzmir'de izleyiciye ulaştırmakta zorlanıyorlar... 2018 yılında "İlkler Unutulmaz" temasıyla başlayan Kadın Yönetmenler Haftası, ikinci yılında 10 yönetmenden yalnızca 1'inin kadın olduğuna vurgu yaparak devam etti.

Bu yıl ise sizler için başka bir hayal kurdum, kurduk.

Yaşadığım, ürettiğim, doğduğum İzmir'de etkinliğimiz festivale dönüşürken "her kadın başka hayaller kurar" diyorum çünkü bu ülkede bir hayal kurmak, o hayali gerçekleştirmek her alanda üretim yapan kadınlar için zorken biz kadın sinemacılar için çok daha zor, çok daha fazla sorumluluk ve mesai yaparak kariyerimizde bir yer edinebiliyoruz.

Sektördeki sayımızın azlığına vurgu yapmak için topluca bir araya geldiğimizde "kadın yönetmen" diyoruz. Biz festivalde sadece filmlerimizi göstermiyoruz, bir hafta boyunca sektördeki sorunlarımızı konuşuyor ve bu sorunlara çözümler bulmaya çalışıyoruz.

Tüm ekibin kamera arkasından gelişi ise festival için çok daha fazla empati kurmamızı sağladı. İkinci yılımızda başladığımız "yavru kuş" gösterimleriyle sinema öğrencilerine en kötü, en amatör filmlerimizi izleterek bir zamanlar geçmiş olduğumuz yolu hem biz hatırlıyoruz hem de onlara motivasyon sağlamaya çalışıyoruz. Bu yıl oluşturduğumuz "face to face" kurulu ile filmleri elenen yönetmenlere yapacağımız geri dönüşlerle, özellikle sinema öğrencilerinin üretimine katkıda bulunmayı hedefliyoruz.

Festivalimizin bu sene tarihi mekanlara sahip olan Buca'da oluşu eminim ki meslektaşlarımın da yeni mekanlar keşfetmelerine olanak sağlayacaktır.

Ev sahibimiz Buca Belediyesi'ne ve Erhan Kılıç'a, katkılarından dolayı İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Tunç Soyer'e, işbirlikçilerimiz Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi'ne, Değişim Liderleri Derneği'ne, WMC Turkey'ye, sponsorlarımız Folkart ve İzmirli Kostüm'e sonsuz teşekkür ederim.

29 Şubat- 5 Mart 2020 tarihleri arasında sizleri 3. Kadın Yönetmenler Festivali'ne, kadın yönetmenlerin hayallerini izlemeye ve paylaşmaya davet ediyorum!

Gülten Taranç
Festival Direktörü / Yönetmen