Katılımcı Yorumları

 • 3. Kadın Yönetmenler Festivali'nin yapılabilme sürecine tanıklık eden sinemacı bir kadın olarak, Batı mitoslarında yer alan İzmirli Sibyl'ın (bilici kadın), destek beklenen Yerel Yönetim'lere haber uçurduğunu ve olumlu yanıtta bu iyi kahinin parmağı olduğunu düşündüm

  Ne güzel ki bu anlamlı desteğe olan 'teşekkürlerimizi' filmlerimizi İzmirlilerle buluşturarak vereceğiz. Gülten'in Festivali yapabileceğini muştulayan whats app'taki ses kaydı, günümüzden tam 2635 yıl önce yaşamış aynı coğrafyanın kızı, ilk kadın şaif şair Safo'nun dizesindeki heyecanı taşıyordu.

  'Koşarak geldi İdalı ulak,

  dikildi alanın ortasına…'

  O ulak benim için bu gün kadın sinemacıları bir araya getiren sevgili Gülten'di. Sappho şiirine

  Sevindireceğim dostları şimdi

  en güzel türkülerimi sunarak

  diye devam ediyor ya, benim kulağıma, Gülten'in sesi şöyle ulaştı. 'sevindireceğiz dostları şimdi en güzel filmlerimizi sunarak.'

  Gülten ve ekibine çok teşekkürler. Ve teşekkürler, bu festivali bu yıl, gelecek yıl, ondan sonraki yıl ve yüzyıllarca yapılmasını sağlayacak kültürün sponsor dostlarına…

  Sevinç Baloğlu Yönetmen/ Senarist/ WMC Turkey Yönetim Kurulu Üyesi
 • Üç senedir katıldığım bu etkinlik, çok kısa bir süre içinde hızla gelişip bir festivale dönüştü. Bu festival, kadın sinemacıların yaşadıkları sorun ve gelişmelerden birbirlerini haberdar etme, birbirlerinin filmlerini bir arada görme ve dostluklar, ortaklıklar oluşturma zemini oldu. İzmir'de sevgili sinemacı kadınlarla buluşup filmlerimizi, projelerimizi tartışmak, yaşadığımız zor dönem ve koşullarda bize destek verdi. Şu anda üzerinde çalıştığım iki proje İzmir'de bu festival dolayısıyla gelişti. Hayatıma dostlar, projeler ve umut katan festival ekibine teşekkürler!

  Aysim Türkmen Yönetmen
 • Gülten Taranç ve ekibiyle düzenledikleri festivalde her şey çok güzel ilerliyor. Kimsenin görmediği çok güzel festival çantaları hazırlamışlar. Gülten Hanım, sinemayı seven ve sinema sektörüne kazandırılacak yeni nesillerle bir ekip kurmuş. Herkes farklı yerlerde oturuyor. Ankara var, İstanbul var, İzmir var... Yani sektör aslında yalnızca İstanbul'dan ibaret değil. Ama öyle algılanıyor maalesef. Bu yüzden bence İzmir, Ege'de- Ege'nin incisi diyoruz ya- gerçekten burada işte bir sinema platformu kurulsa, stüdyolar kurulsa, destek daha fazla olsa, herkes İstanbul'a gitmek zorunda kalmasa aslında... Dediğim gibi; çok güzel bir festival. Daha ilk günüm ama her şey çok profesyonel. Pırıl pırıl sinema öğrencileri var. Onların yolları açık olsun. Sevgili Gülten Taranç'a, hocamız Ragıp Bey'e, herkese çok teşekkür ederiz.

  Ece Cantürk Yönetmen
 • 3. Kadın Yönetmenler Festivali, benim filmimi seçmiş. Çok mutlu oldum. Dün filmimi gösterdik, çok ilgili seyirci vardı. Güzel sorular sordular, paylaştık. Bugün de beş filmimi kitlesel fonlamayla yaptım. Pazarlama hocasıyım aslında ve bütün pazarlama, satış deneyimimi buradaki gençlerle, film yapmak isteyen kaynak bulamayan nice insanla paylaştık. Ben bu festivalin büyümesini, ileriye gitmesini, gezici bir hal almasını, uluslararası  niteliğe bürünmesini çok istiyorum. Ama şunu söyleyebilirim; ben on iki yıldır yurtiçi ve yurtdışında festivallere katılıyorum. Çok doğru organize edilmiş, titizlikle çalışılmış ve gönülülerle çok doğru yürüyen bir festival. İnşallah size mali otoriteler, merkezi otorite daha çok kaynak verir. Sponsorlar daha çok destek olur. Gerçekten tebrik ediyorum.

  Nurdan Tekeoğlu Yönetmen
 • Festivale Hatay'dan geldim. Festivalin organizasyonu çok güzel. Herkes çok cana yakın davranıyor. Türkiye'de kadınlara özel bir festival yapılması da çok önemli bir şey, çok özel bir şey. Çünkü kadınları Türkiye'deki sinemada çok fazla desteklemiyorlar. Çünkü çok maskülen bir iş gibi görünüyor. Bu yüzden bu festival bence çok özel bir festival. Burada olmaktan çok mutluyum.

  Remiye Zeynep Yalçınkaya Yönetmen
 • Festival çok güzel geçiyor. Tıklım tıklım salonlarımız, izleyiciler de çok ilgililer. Filmim gösterildi, çok güzel geri dönüşler aldım. Kafamı açan çok güzel yorumlar aldım. Hatta salondan çıktık, koridorlarda, merdivenlerde konuştuk. Yönetmen arkadaşlarla buluşmak da çok güzel bir duygu. Her seferinde onlarla buluştuğumuzda da sohbetlerimiz boyut atlıyor. Festivalde emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz. Destekleyen herkese çok teşekkür ederiz. Lütfen daha fazla desteklensin.

  Vuslat Saraçoğlu Yönetmen