Yavru Kuş Poster

Eylem Kaftan
Yönetmen

Gülten Taranç
Yönetmen

Serpil Altın
Yönetmen


Etkinlik Hakkında

Ödüllü Yönetmenlerin İlk Kısa Filmleri

Yavru Kuş seçkisi, bugün her biri sinema alanında önemli bir yere sahip olan yönetmenlerin, kariyerlerinin başlarında çekmiş oldukları naif ama gözükara, beceriksiz ama gözalıcı, tuhaf ama ümit vadeden filmlerinden ve yönetmenlerle yapılacak olan söyleşiden oluşuyor.

Bu seçkinin amacı, özellikle sinema okuyan öğrencilere ve kariyerlerinin henüz başında olan sinemacılara herkesin bir yerden başlaması gerektiğini göstermek ve sinema kariyerinin uzun yolculuğunu anlatmak.

Paylaş:

Etkinlik Bilgileri

Eylem Kaftan

Eylem Kaftan

İstanbul doğumlu. Boğaziçi Üniversitesi Felsefe bölümünden 1998 yılında mezun oldu. Boğaziçi üniversitesi yıllarında Martı isimli kadın dergisinde yazılar yazdı. Aynı zamanda sinema yazıları yazmaya başladı. Ardından İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde ve Toronto'da York Üniversitesi'nde sinema alanında mastır yaptı. York Üniversitesi'nde bitirme tezini '80 sonrası Türk sinemasında kimlik krizi' üzerine yazdı. 1999 yılında TRT2 için yapılan Makyaj adlı kısa filmde başrolde oynadı. O yıl kendisi de 'A Swan Story' adlı ilk kısa filmini çekti. 1999 yılından beri belgeseller yapan Kaftan'ın ilk belgeseli 'Bak Devlet Baba' isimli, 17 Ağustos Marmara depremiyle ilgili yaptığı belgesel. 2000 yılında Montreal'e yerleşen Kaftan National Film Board sponsorluğunda Vendetta Song / İsmi Güzide filmini yaptı. Bunun dışında Kaftan Kanada'da kalma mücadelesi veren Cezayirli mültecilerle ilgili 'Bledi, Evimiz Burası' isimli filmini Malcolm Guy ile birlikte 2006 yılında tamamladı. Kaftan belgesel projeleri dışında pek çok kısa filme yönetmen ve editör olarak imza attı. Yönetmenliğin yanı sıra öykü, roman, senaryo ve şiir yazıyor.

Gülten Taranç

Gülten Taranç

1990 yılında İzmir’de doğdu. 2008 yılında Rotary Exchange Programı ile Meksika’ya değişim öğrencisi olarak gitti. Universidad de Quintana Roo’da İspanyolca ve Latin Dansları eğitimi aldı. 2012 yılında İtalya’da yapılan 18. MED Film Festivali, Methexis Projesi Jüri Üyesi olarak görev yaptı. Yurtiçi ve yurtdışında pek çok film festivalinde yarıştı. Belgesel fotoğraflardan oluşan yurtiçi ve yurtdışı sergilerinin yanı sıra, belgesel ve kısa film yönetmenliği yapmaktadır. 2010 yılından bugüne kadar kadın sorunlarıyla ilgilenmekte ve kadının Türkiye’de yaşadığı problemlerle ilgili filmler üretmektedir. Bunun yanı sıra şarkı söz ve beste yazarlığı yapmaktadır. 2013 yılında, Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi, Film Tasarım Bölümü, Yönetmenlik Anasanat Dalı’ndan mezun oldu. 2015 yılında Taranç & Taranç Film Prodüksiyon’u kurdu. 2017 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-Tv bölümünde yüksek lisansını tamamladı. 2016 yılında yönetmenliğini ve yapımcılığını yaptığı bağımsız ilk uzun metraj filmi “Yağmurlarda Yıkansam” ile 53. Antalya Film Festivali Renkaheng Seçkisi İzleyici Ödülü’nü alarak adını duyurmuştur. Şu anda “Hiç Uyuyamadığım Gecenin Sabahı” filminin ön hazırlık aşamasındadır. İzmir'de düzenlenen "Kadın Yönetmenler Haftası" etkinlik direktörü ve Ankara'da düzenlenen Sinemazon Kadın Sinema Yönetmenleri Festivali program direktörüdür. MESAM ve WMC üyesidir.

Serpil Altın

Serpil Altın

2002’de Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi, Sinema TV Bölümü’nü, birincilikle bitirdi. Mezuniyetinden sonra sinema, dizi ve reklam sektöründe yönetmen yardımcılığı, CNBC-e’de “Reklam P rodüktörlüğü”, Advertainment Media’da “Prodüksiyon Direktörlüğü” ve Grey Reklam Ajansı’nda “Ajans Prodüktörlüğü” yaptı. 2012’de istifa ederek bireysel projeler yapmaya karar verdi. Bayram Harçlığı kısa filmiyle pek çok festivale katıldı. 2016'da ise Serpil Altın Film'i kurarak KIZKAÇIRAN Filmi'nin yapımcılığını üstlendi. Kariyerine yapımcı & yönetmen olarak devam ediyor.