İki Yaka Yarım Aşk Poster

Sinopsis

Ali (16), 1924 mübadelesinde  anneannesi (Hatice 60)  ve teyzesiyle (Zeynep 35) ile birlikte  Yunanistan’ın Kareferye kasabasından Türkiye’nin İzmir Karaburun ilçesinin Ambarseki köyüne gelir.

Ali, anneannesi ve teyzesi, zorlu bir gemi yolculuğunun ardından  kendilerine gösterilen köye yerleşirler. Yunanistan’da varlık içinde olan aile, Ambarseki’de  tam bir hayal kırıklığı yaşar. Buna rağmen Ali, köyü sevmeye başlar.   Çünkü Ali Nergis’ten ( 15) hoşlanır.   Ancak, köy halkı, Yunanistan’dan gelen bu aileye ön yargılıdır. Bunların başını Himmet ağa (60) çekmektedir.  Ali’nin hoşlandığı kız Nergis’i Himmet ağanın oğlu Zübeyir  (18) sevmektedir. Ali ve Zübeyir’in kavgaları Nergis üzerinden olurken, bu kavga temelde yerli-mübadil ekseninde yaşandı. Mübadil ailenin hem yerleştikleri evi beğenmemesi hem de Himmet ağa ve oğlu tarafından rahatsız edilmesi köyden kaçışlarını tetikledi. Ali, bu durumdan son derece rahatsız olur.  Köyden ayrılmayı istemez, ancak anneanne ve teyzesinin baskısına daha fazla dayanamaz ve İstanbul’a göç ederler. İstanbul’dan Nergis’e mektuplar yazan ancak karşılığını alamayan  Ali, bir mücevheratçının yanında çalışmaya başlar.

Uzun yıllar geçer. Bir gün, kolyesini tamir için  Ali’nin mücevherat dükkanına gelen bir kadın (Nergis) gelir. Ali, kolyeyi hatırlar, şaşkınlıkla birbirlerine bakarlar ve birbirlerini tanırlar. İkisi de hem sevinçli hem heyecanlıdır. Bir kafede otururlar, hasret giderirler. Ali’nin eşi olmuştur, Nergis de eşinden şiddet görmektedir. İkisi için yeni umutlar filizlenmeye başladığında, Ali’nin kalbi bu heyecana dayanamaz.

Film Künyesi

  • Yönetmen Nurdan Tekeoğlu
  • Film Süresi
  • Senaryo Nurdan Tekeoğlu
  • Görüntü Yönetmeni Serdar Güz
  • Kurgu Naim Kanat
Paylaş:

Gösterim Bilgileri

Yönetmen

Nurdan Tekeoğlu

Nurdan Tekeoğlu

1964’te İstanbul’da doğdu. Avusturya Lisesi'ni bitirdikten sonra Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu ve Marmara Üniversitesi’nde Pazarlama Bölümü’nde doktora yaptı. 27 sene Galleria,Ram Dış Ticaret,Gelişim Yayınları,Güneş Gazetesi,Bayraktar Holding, Garanti Bankası, Siemens,Ritz Carlton,Metro AG gibi firmalarda yöneticilik kademelerinde çalıştıktan sonra METRO AG'de 9 yıl sosyal sorumluluk projesi olarak kısa film yarışmaları düzenleyip, sinemaya aşık oldu ve sinemaya geçti. 2010’da TRT ödüllü İFAKAT belgeseli ve 2013’de Moskova Film Festivali'ne seçilen ve Kanada Film Festivali’nden en iyi yabancı film ödülü alan ÖYLE SEVDİM Kİ SENİ filminin yapımcılığını yürüttü. 2016'da bir AB Sürdürülebilirlik Ödülü olan SUSY'i alan SIRA DIŞI İNSANLAR, aynı yıl Windows to Europe Film Festivali ortak yapım ödülü alan RUDOLF NUREYEV:DÜŞLERİNİN ADASI adlı belgesellerinin yapımcılığını yürüttü. 2016’da İkiz Yıldızlar isimli kısa filmin yapımcılığını üstlendi. 3.kuşak mübadil torunu olarak 2017’de ilk defa İKİ YAKA YARIM AŞK isimli kısa filmin yönetmenliğini üstlendi. 2018'de ise Kültür Bakanlığı destekli VARGİT ZAMANI isimli belgeselin yapımcılığını üstlendi. Halen İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Öğretim Üyesi olarak görev yapmakta. EFA , EWA,Bümed,ALD,TÜMBİFED,LEAD,Propeller,Kısa Film Yönetmenleri Derneği üyesi.