In Out Poster

Sinopsis

IN OUT Avrupa’da düzenlenen bir belgesel projesine Türkiye’den katılan bir film yapımcısının Sırbistan’dan sınırdışı edilişini ve domino taşı etkisi yaratan bu olayın sebep olduğu problemleri konu ediyor. Bir bölümü sınırda çekilen gerçek görüntüler olmak üzere 3 bölümden oluşan animasyon belgesel türündeki film, sınır kavramını görselleştirerek ülkelerarası geçişlerde uygulanan yaptırımları ve farklı ülkelerdeki yurttaşlık durumlarını sorguluyor.

Film Künyesi

  • Yönetmen Zeynep Merve Uygun
Paylaş:
İzle

Yönetmen

Zeynep Merve Uygun

Zeynep Merve Uygun

Zeynep Merve Uygun lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı, yüksek lisans eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema ve TV Yüksek Lisans Programı’nda tamamlamıştır. Doktora derecesini Edinburgh Üniversitesi Transdisipliner Belgesel Film bölümünden almıştır. İstanbul Bilgi Üniversitesi, İstanbul Şehir Üniversitesi ve Koç Üniversitesi’nde belgesel sinema, dijital hikaye anlatıcılığı ve video üretimi üzerine dersler vermiştir. Şu anda Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nde doktor öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Uluslararası film atölyelerinde ve festivallerde mentör, eğitmen ve jüri üyesi olarak görev alan Uygun’un, IN OUT ve Zigzag gibi animasyon ve deneysel belgeselleri, başta Cannes, Altın Portakal, IF olmak üzere 50’nin üstünde film festivalinde gösterilmiş ve pek çok uluslararası ödüle layık görülmüştür. Uygun, yeni medya belgeselleri (interaktif belgesel, dijital hikaye anlatıcılığı, transmedya belgesel vb) üzerine çalışmaktadır.