Kıyı Kıyı Poster

Sinopsis

Ege Denizi'ne açılan kanalların bir yakasındaki Dalyan Kasabası'ndan, diğer yakasındaki Kaunos Kral Mezarları ve Çandır Köyü'ne, bizleri, kürek çeken kadınlar geçirirler. Uzun yıllardır geçimlerini bu şekilde sağlayan kadınların evleri ve sandalları, birbirinin uzantısı haline gelmiş; bu mekanlarda ve bu mekanlarla kurdukları ilişkiler içiçe geçmiştir. ''Kıyı Kıyı'', yaşamları kentli teorilerin kalıpları dışında örgütlenen kürek çeken kadınların gündelik hayatlarına uzaktan bakar.

Film Künyesi

  • Yönetmenler Özlem Sarıyıldız, Bilge Demirtaş
Paylaş:

Yönetmenler

Özlem Sarıyıldız

Özlem Sarıyıldız

Özlem Sarıyıldız, Bilkent Üniversitesi'nde Grafik Tasarım doktorasına başlamadan önce ODTÜ'de Endüstriyel Tasarım ve Medya ve Kültürel Çalışmalar okudu. Konunun ve zamanın formu belirlediği ana araştırma ve anlatım aracı olarak görsel-işitsel materyalleri kullanıyor. Çalışmaları hafıza, cinsiyet, müşterekler ve adalet hareketlerine odaklanıyor ve siyaset, kültür ve estetik arasında yakın bir ilişki kuruyor. 2017'den beri Berlin'de yaşıyor ve çalışıyor.


Bilge Demirtaş

Bilge Demirtaş

ODTÜ Felsefe Bölümü'nden mezun olduktan sonra ODTÜ Görsel İşitsel Sistemler Araştırma Merkezi'nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. Aynı dönemde Medya ve Kültürel Çalışmalar Bölümü'nde yüksek lisans yaptı. “Kürek Çeken Kadınlar” belgeselinin, “Ağdalı Bir Film” kısa filminin ve “Burası Ankara” video-belgeselinin ortak yönetmenliğini yaptı. 2007-2011 yılları arasında New York, Brooklyn'deki Polytechnic University Integrated Digital Media Institute'a ikinci yüksek lisans derecesi için katıldı ve hocalarıyla multimedya projelerinde çalıştı. Halen yarı zamanlı öğretim görevlisi ve bağımsız projeler yürütmektedir. İzmir'de yaşıyor.