Geride Kalan Poster

Sinopsis

Bu kısa belgesel İngiltere’dekş kamu fonlarına yasal erişimleri olayan ve aile içi şiddet kurbanı olan göçmenlerin yaşamlarına odaklanıyor.

Binlerce aile içi şiddet mağduru sistemin çarklarında eziliyor. Pek çok kadın devletin sağladığı sosyal yardımları alamadıkları için ev bulamıyor, çalışamıyor,çaresiz kalıyor. Destek alamayan kadınların ve çocukların evsiz kalma, istismara uğrama ya da şiddet gördükleri yere dönme riskleri çok yüksek. 

“Left Behind” bu durumun kurbanı olan göçmenlerin hikayelerini Milletvekili Jess Phillips (Aile İçi İstismar ve Koruma Gölge Bakanı), Nazir Afzal OBE, Nicole Jacobs (İngiltere ve Galler Aile İçi İstismar Delegesi) ve Southall Black Sisters, Latin American Women’s Rights Service ve Karma Nirvana pek çok sivil toplum örgütü temsilcilerinin katkısıyla anlatıyor. Film, aile içi şiddet kurbanlarının devlet desteğinden faydalanabilmesinin yolunu açacak bir yasa değişikliğini savunuyor.

Film Künyesi

  • Yönetmen Eylem Atakav, Karoline Pelikan
  • Film Süresi
Paylaş:

Gösterim Bilgileri

Yönetmen

Eylem Atakav, Karoline Pelikan

Eylem Atakav, Karoline Pelikan

Karoline Pelikan bir belgesel yapımcısı ve kültür yöneticisidir. Biyografi, toplumsal cinsiyete dayalı şiddet ve insan hakları mücadelelerine odaklı filmler çekmiştir ve bu filmler büyük çaplı festivallerde gösterilmenin yanı sıra Peru Kültür Bakanlığı ve pek çok uluslararası kültür vakfı tarafından ödül almıştır. Karoline’in yarattığı ödüllü güçlendirme projesi “EmpoderArte”, Peru’nun dezavantajlı bölgelerinde yaşayan kadınlar için bir seri film atölyesidir. 

Eylem Atakav, East Anglia Üniversitesi’nde, Sinema, Toplumsal Cinsiyet ve Halkla İlişkiler Bölümü Profesörü’dür. Türkiye’deki çocuk gelin sorununa odaklanan, uluslararası düzeyde tanınan “Growing Up Married” – (Evli Büyümek)” belgeselinin yönetmenidir. Atakav Karoline Pelikan ile beraber “Lifeline (Yaşam Hattı)” isimli, Birleşik Krallık’ta pandemic zamanı artan aile içi şiddet olaylarına odaklı bir belgesel film çekti.