Vişne Suyu Poster

Sinopsis

Savaştan sonra geriye ne kalır? Bosnalı genç bir senarist olan Selma’nın yolu Alman oyuncu Niklas’la kesişir. İkili, Saraybosna’da macera dolu ve heyecanlı bir gecede bu sorunun cevabını ararlar.

“Cherry Juice” izleyiciyi Hamburg’dan Saraybosna’ya doğru bir yolculuğa çıkarıyor ve onlara hayatları sinema üzerine kurulu iki kişinin hayatını anlatıyor. Saraybosnalı Selma, Bosna Savaşı’ndan Almanya’ya kaçan bir mülteci olarak deneyimlerinden yola çıkarak bir senaryo yazar. Ancak çekimler başlaadan dört hafta önce film projesi iptal olur.Selma, kötü haber yüzünden kendini içkiyle teselli ederken film ekibine iptal haberini vermeyi unutur. Bu yüzden filmin başrolü Niklas haberi anca Saraybosnaya vardığında alır. Bir süre burada kalmaya karar veren Niklas’ın yolu Selma ile kesişir. Kötümser, içine kapanık Bosnalı ve iyimser, çekici Alman Noel Arefesini birlikte geçirmeye karar verirler.

Film Künyesi

  • Yönetmen Mersiha Husagic
  • Film Süresi
Paylaş:

Gösterim Bilgileri

Yönetmen

Mersiha Husagic

Mersiha Husagic

Mersiha Husagic 1989’da Yugoslavya’da doğdu. 1992’nin Eylül ayında annesi ile birlikte savaş yüzünden ülkeden ayrılmak zorunda kaldı ve daha önceden siyaysi nedenlerden Hamburg’a göçen babasının yanına geldiler. Üç kişilik küçük aile önce Hamburg-Altona’daki bir mülteci evinde kalıyordu; sonra Alman bir aile ile bir ev paylaştılar. Çocukken Mersiha’nın en sevdiği şey film izlemek ve çizim yapmaktı. Lise çağına geldiğinde pek çok Alman film ve televizyon yapımlarında oyunculuk yapmaya başlamıştı. Hamburg’da bir oyunculuk okuluna giden Mersiha sinema ve televizyonda, çoğunlukla “SOKO Münih” gibi suç dizilerinde oyunculuk yaptı. 2015’te Hamburg’daki The University of Art’I kazandı. 2023’te mezun olmadan önce çeşitli kısa film ve belgesel projelerinde yönetmenlik yaptı. “Cherry Juice” Mersiha’nın ilk uzun metraj filmi. Filmin dünya prömiyeri Ağustos 2023’te Sarajevo Film Festival’da yapıldı. Avignon Film Festival’da En İyi Uzun Metraj Film, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu dallarında üç ödül aldı.