4. ULUSLARARASI KADIN FESTİVALİ SINIRLARA VE TARİHLERE SIĞAMIYOR!

adın Yönetmenler Derneği’nin bu yıl dördüncüsünü düzenleyeceği Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin programı belli oldu. 30 ülkeden 150 filmin başvurduğu festival kapsamında 45 ulusal, 40 yabancı yapım izleyici ile buluşacak. Festivalde yer alan 95 filmden 12 ulusal, 27 yabancı yapım olmak üzere toplam 39 film ilk defa izleyiciye açılarak dünya prömiyerini yapacak.

Bu yıl “#sığamıyoruz!” sloganı ile yola çıkan ve ilk defa uluslararası arenaya açılacak olan festival ilk gösterimlerini 1-7 Mart 2021 tarihleri arasında Türkiye, İngiltere ve Kosova’da çevrimiçi olarak gerçekleştirecek.

Türkiye filmlerinden oluşan özel seçkiler, festivalin uluslararası koordinatörlerinden Dr. Ebru Beyazıt’ın kuratörlüğünde Gerçek Derneği işbirliği ile de Kosova’da, Britanya Türk Kadınları Derneği ve East Anglia Üniversitesi işbirliği ile İngiltere’de gösterilecek. Gerçek Derneği’nin desteği ileKosova’da gösterimi yapılacak olan filmler arasında yönetmenliğini Çiğdem Bozali ve Elif Akarsu Polat’ın yaptığı “Kader Postası” adlı uzun metraj kurmaca film ile Neşe Uğur Nohutçu’nun yönettiği “Töz” adlı belgesel bulunmaktadır. Bir hafta boyunca festivalin internet sayfasından izlenebilecek olan filmlerin yanı sıra yönetmenli soru&cevap etkinlikleri ile Kosovalı izleyici filmlerin yönetmenleri ile çevrimiçi platformda buluşma fırsatı yakalayacak.

Orta ve kısa metraj 16 uluslararası filmden oluşan Dünya Sineması seçkisi ise; 1-7 Mart tarihleri arasında festivalin internet sitesinden Türkiye içinde çevrimiçi olarak izlenebilecek. Uluslararası seçkide Almanya, Avusturya, Çekya, Finlandiya, Hollanda, İngiltere, İran, İspanya, İsviçre, Kanada, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Makedonya, Slovenya gibi ülkelerden filmler yer almaktadır. Çevrimiçi fotoğraf sergisi, atölyeler, paneller, söyleşilerin de yer aldığı mart programında ayrıca “zoomazoom” etkinliği ile yönetmenler çevrimiçi olarak sektörel bir toplantıya davet edilecek.

26 Nisan – 5 Mayıs 2021 aralığında ise festivalde ulusal kategoride yarışan 25 Türk filmi ve Balkan kategorisinde yarışan24 Balkan filminin yanı sıra ulusal yapımlardan oluşan 20 filmlik özel bir gösterim seçkisi çevrimiçi olarak yine festivalin internet sitesinden izlenebilir olacak.

25 – 30 Haziran 2021’de ise pandeminin izin verdiği fiziki koşullarda festival ödül töreni ve özel gösterimlerle İzmir’de sinemaseverlerin karşısına çıkacak. Festivalin bu yıl ki teması “süper kahramanlık” çatısı altında programlanan böylesine geniş bir gösterim takvimi ve etkinlik yelpazesi ” “#sığamıyoruz!” sloganının da hakkını verecek.

Festivale dair tüm haberler ve etkinlikler için festivalin sosyal medya hesaplarını ve www.kadinyonetmenlerfestivali.com.tr adresini takip edebilirsiniz.

Source: Kosovaport.com

Paylaş:

İlgili haberler