Bekleyiş Poster

Sinopsis

Konservatif bir ülkenin modern varsayılan bir yerinde, İstanbul’da bekar bir kadın bebeğini babasız büyütmek zorunda kalırsa ne olur? Otobiyografik türdeki belgeselimiz bu soruya cevap ararken bir yandan da toplumdaki sosyal rolleri ve eşitsizliği irdelemekte.

Bir kadının bebeğini beklerken toplumda, ailesiyle ve iç dünyasında yaşadıklarına dair süreci kayıt altına aldığı bu görsel günlük, hem kendi bebeği için bir mektup niteliğinde bir izlek oluşturuyor hem de bu coğrafyada bekar bir anne olmanın ne anlama geldiğini araştırmanın bir yolu oluyor.

Film Künyesi

  • Yönetmen Aslı Akdağ
Paylaş:

Gösterim Bilgileri

  • 05 Mart 2022 Cumartesi
  • 19:00
  • Moderatör
    Ali TATAR
  • 06 Mart 2022 Pazar
  • 16:00

Yönetmen

Aslı Akdağ

Aslı Akdağ

Ankara, 1981 doğumludur. Hukuk eğitimi ardından Kadir Has Film & Drama Yapımcılık programında yüksek lisans yaptı. Önde gelen yapım şirketlerinde çalışarak sektör bilgisiyle fikri mülkiyet ve medya alanında uzmanlaştı; halen fikri bu alanda önde gelen firmalara danışmanlık vermektedir. Yapımını üstlendiği “Genç Pehlivanlar” (2016) kurmaca belgesel filmi, 66. Berlin Film Festivalinde prömiyerini yaparak burada özel mansiyon ödülünü, Antalya FF’de En İyi Kurgu ve Behlül Dal Özel Ödülünü kazandı ve uluslararası birçok festivalde gösterildi. İkinci yapımı ve yönetmen olarak ilk uzun metrajı olan belgesel film Bekleyiş ise, bekar anneliğe dair otobiyografik bir çalışma olmakla festivallerde ilgi gördü ve 58. Antalya Film Festivalinden Jüri Özel Ödülü ve Ankara Film Festivalinden En İyi Belgesel ödülünü aldı. Filmin halen festival süreci devam etmektedir. Akdağ, şimdi de bir anne, kız hikayesini çerçevesine alan bir psikolojik-korku türünde yapımla ilk uzun metraj kurmaca filminin senaryosunu geliştirme sürecindedir. Bundan sonra da kadın ve çocuk hikayelerini konu edinen karakter belgeselleri ve filmleri yapmayı hedeflemektedir.